Leczenie kanałowe to tańsze i mniej inwazyjne rozwiązanie, niż usuwanie zęba i wszczepienie w jego miejsce implantu lub założenie mostu protetycznego.
Leczenie kanałowe wymaga staranności, doświadczenia w tej dziedzinie, oraz nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu.
Dzięki zastosowaniu unikalnych metod endodontycznych możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze niedawno musiałyby zostać usunięte.
Obecnie korzystać możemy z funkcjonalnego sprzętu, który pozwala m.in. precyzyjnie zmierzyć długość kanałów (elektroniczny endometr) oraz wykonać najwyższej jakości komputerowe zdjęcia rentgenowskie.
Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest w dużym powiększeniu z użyciem mikroskopu, dzięki czemu możliwe jest prawidłowe oczyszczenie kanałów korzeniowych.
Wskazówki po leczeniu kanałowym
- Nie jedz nic do momentu całkowitego ustąpienia znieczulenia. Może to potrwać 1-2 godziny. Brak odrętwienia twarzy, języka i dziąsła świadczy o ustąpieniu znieczulenia.
- Nie pij nic gorącego do momentu ustąpienia znieczulenia. Możesz natomiast w każdej chwili pić napoje zimne i o temperaturze pokojowej. Zimą okryj szalikiem znieczulony policzek, aby go nie odmrozić.
- Możesz odczuwać pewien dyskomfort związany z leczonym zębem, trwający nawet kilka dni. Jeśli w momencie ustępowania znieczulenia odczuwasz jakikolwiek ból, przyjmij od razu leki przeciwbólowe (Ibuprofen 200-400 mg). Jeśli to konieczne, kolejne dawki przyjmuj co 6-8 godzin. Jeśli po upływie 3 dni nie zmniejszają się dolegliwości – skontaktuj się z nami.
- Leczony ząb jest zamknięty szczelnym i trwałym wypełnieniem. Jest też wyłączony ze zwarcia, by zmniejszyć ryzyko jego złamania. Unikaj jednak żucia tym zębem.
- Normalne szczotkowanie i nitkowanie leczonego zęba jest jak najbardziej wskazane.
- Zwykle po leczeniu kanałowym należy odczekać pewien czas, by upewnić się, że ząb nie sprawia kłopotów. Jeśli tylko wszystko jest w porządku, ząb powinien być jak najszybciej docelowo odbudowany wypełnieniem (plombą), nakładem lub koroną - w zależności od wskazań lekarza prowadzącego. Brak takiej odbudowy znacząco zwiększa szanse na ponowną infekcję zęba. Zwiększa też ryzyko pęknięcia zęba i jego utratę.